Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Women's Tennis
09/22
9:00 AM
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Women's Volleyball
09/22
7:00 PM
at Linfield
09/23
TBA
at UPS Invitational
09/23
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
09/23
9:00 AM
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Men's Soccer
09/23
12:00 PM
Whitworth
Women's Volleyball
09/23
5:00 PM
at Lewis & Clark
09/24
TBA
at UPS Invitational
09/24
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
09/24
9:00 AM
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Men's Soccer
09/24
12:00 PM
Whitman
Women's Soccer
09/24
12:00 PM
at Willamette
Women's Tennis
09/25
9:00 AM
vs. ITA Women's Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Men's Tennis
09/28
TBA
vs. ITA Northwest Regional
@ Portland, Ore.
Men's Tennis
09/29
TBA
vs. ITA Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Women's Volleyball
09/29
7:00 PM
at Pacific
09/30
TBA
at Whitman Fall Invitational
Men's Cross Country
09/30
9:30 a.m.
vs. Charles Bowles Willamette Invitational
@ Salem, Ore.
Women's Cross Country
09/30
9:30 a.m.
vs. Charles Bowles Willamette Invitational
@ Salem, Ore.
Men's Tennis
09/30
TBA
vs. ITA Northwest Regional
@ Portland, Ore.
Women's Soccer
09/30
12:00 PM
at Whitman
Women's Tennis
09/30
1:00 PM
Mills
Football
09/30
1:00 PM
Puget Sound
Men's Soccer
09/30
1:30 PM
at George Fox
Women's Volleyball
09/30
5:00 PM
at Willamette
10/01
TBA
at Whitworth Invitational
10/01
TBA
at Whitman Fall Invitational
Men's Tennis
10/01
TBA
vs. ITA Northwest Regional
@ Walla Walla, Wash.
Men's Soccer
10/01
12:00 PM
at Pacific
Women's Soccer
10/01
12:00 PM
at Whitworth
10/02
TBA
at Whitworth Invitational
Men's Soccer
10/03
7:45 PM
Evergreen State
Women's Volleyball
10/04
7:00 PM
at Puget Sound
Women's Volleyball
10/06
7:00 PM
George Fox
Women's Soccer
10/07
12:00 PM
George Fox
Football
10/07
1:00 PM
at Pacific
Men's Soccer
10/07
2:30 PM
Puget Sound
Women's Soccer
10/08
12:00 PM
Lewis & Clark
Women's Soccer
10/13
7:00 PM
at Pacific
Women's Volleyball
10/13
7:00 PM
at Whitworth
10/14
TBA
at NWC Fall Classic
10/14
TBA
at NWC Fall Classic
Men's Cross Country
10/14
11 a.m.
vs. Lewis & Clark Invitational
@ Portland, Ore.
Women's Cross Country
10/14
11 a.m.
vs. Lewis & Clark Invitational
@ Portland, Ore.
Men's Soccer
10/14
12:00 PM
Pacific
Football
10/14
1:00 PM
Whitworth
Women's Volleyball
10/14
5:00 PM
at Whitman
10/15
TBA
at NWC Fall Classic
10/15
TBA
at NWC Fall Classic
Men's Soccer
10/15
12:00 PM
George Fox
Women's Soccer
10/15
12:00 PM
at Linfield
Women's Soccer
10/18
3:00 PM
at Puget Sound
Women's Volleyball
10/20
7:00 PM
Linfield
Football
10/21
1:00 PM
at Willamette
Men's Soccer
10/21
2:30 PM
at Whitman
Women's Volleyball
10/21
5:00 PM
Lewis & Clark
Women's Soccer
10/22
12:00 PM
Willamette
Men's Soccer
10/22
2:30 PM
at Whitworth
Women's Swimming
10/27
5 p.m.
at Northwest Conference Sprints
Men's Swimming
10/27
5 p.m.
at Northwest Conference Sprints
Women's Volleyball
10/27
7:00 PM
Pacific
Men's Cross Country
10/28
10 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ Walla Walla, Wash.
Women's Cross Country
10/28
10 a.m.
vs. Northwest Conference Championships
@ Walla Walla, Wash.
Women's Swimming
10/28
11 a.m.
Northwest Conference Relays
Men's Swimming
10/28
11 a.m.
Northwest Conference Relays
Women's Soccer
10/28
12:00 PM
Whitman
Football
10/28
1:00 PM
Linfield
Men's Soccer
10/28
2:30 PM
Willamette
Women's Volleyball
10/28
5:00 PM
Willamette
Women's Soccer
10/29
12:00 PM
Whitworth
Men's Soccer
10/29
2:30 PM
Linfield
Women's Volleyball
11/01
7:00 PM
Puget Sound
Women's Swimming
11/03
6 p.m.
at Pacific
Men's Swimming
11/03
6 p.m.
at Pacific
Women's Volleyball
11/03
7:00 PM
at George Fox
Women's Swimming
11/04
1 p.m.
at Lewis & Clark
Men's Swimming
11/04
1 p.m.
at Lewis & Clark
Women's Soccer
11/04
11:00 AM
at George Fox
Men's Soccer
11/04
12:00 PM
at Puget Sound
Football
11/04
2:00 PM
at George Fox
Women's Soccer
11/05
12:00 PM
at Lewis & Clark
Women's Swimming
11/10
6 p.m.
Willamette
Men's Swimming
11/10
6 p.m.
Willamette
Men's Cross Country
11/11
10 a.m.
vs. NCAA West Region Championships
@ Claremont, Calif.
Women's Cross Country
11/11
10 a.m.
vs. NCAA West Region Championships
@ Claremont, Calif.
Women's Swimming
11/11
1 p.m.
Linfield
Men's Swimming
11/11
1 p.m.
Linfield
Football
11/11
1:00 PM
Lewis & Clark
Men's Basketball
11/15
7:00 PM
Northwest Indian College
Women's Basketball
11/17
2:00 PM
vs. Claremont MS
@ UPS Tournament in Tacoma, Wash.
Men's Cross Country
11/18
10 a.m.
vs. NCAA Division III Championships
@ Elsah, Ill.
Women's Cross Country
11/18
10 a.m.
vs. NCAA Division III Championships
@ Elsah, Ill.
Women's Basketball
11/18
2:00 PM
vs. St. Martin's
@ UPS Tournament in Tacoma, Wash.
Men's Basketball
11/21
7:00 PM
at Northwest (Wash.)
Women's Basketball
11/22
4:00 PM
Northwest Indian College
Women's Basketball
11/25
4:00 PM
at Central Washington (Exhibition)
Men's Basketball
11/25
5:00 PM
vs. La Verne
@ Santa Cruz, Calif.
Men's Basketball
11/26
1:00 PM
at UC Santa Cruz
Men's Basketball
11/28
7:00 PM
Multnomah
Women's Swimming
12/01
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/01
TBA
at Logger Open
Women's Basketball
12/01
6:00 PM
Whitman
Men's Basketball
12/01
8:00 PM
Whitman
Women's Swimming
12/02
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/02
TBA
at Logger Open
Women's Basketball
12/02
4:00 PM
Whitworth
Men's Basketball
12/02
6:00 PM
Whitworth
Women's Swimming
12/03
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/03
TBA
at Logger Open
Men's Basketball
12/04
TBA
at Seattle
Women's Basketball
12/08
7:00 PM
Northwest (Wash)
Women's Basketball
12/16
4:00 PM
Aurora
Men's Basketball
12/16
7:00 PM
at Portland Bible
Women's Basketball
12/17
4:00 PM
Benedictine (Ill.)
Women's Basketball
12/28
4:00 PM
at Cal Lutheran
Women's Basketball
12/29
2:00 PM
vs. La Verne
@ Thousand Oaks, Calif.
Men's Basketball
12/29
4:00 PM
vs. Carroll (Wis.)
@ South Point Arena, Las Vegas
Men's Basketball
12/30
4:00 PM
vs. Central (Iowa)
@ South Point Arena, Las Vegas
Women's Basketball
12/31
3:00 PM
at Whittier
Women's Swimming
01/05
6 p.m.
Seattle U
Men's Swimming
01/05
6 p.m.
Seattle U
Women's Basketball
01/05
6:00 PM
at Linfield
Men's Basketball
01/05
8:00 PM
at Linfield
Women's Swimming
01/06
1 p.m.
Southwestern Oregon Community College
Men's Swimming
01/06
1 p.m.
Southwestern Oregon Community College
Women's Basketball
01/06
4:00 PM
at George Fox
Men's Basketball
01/06
6:00 PM
at George Fox
Women's Basketball
01/12
6:00 PM
Willamette
Men's Basketball
01/12
8:00 PM
Willamette
Women's Basketball
01/13
4:00 PM
Lewis & Clark
Men's Basketball
01/13
6:00 PM
Lewis & Clark
Women's Basketball
01/16
6:00 PM
at Puget Sound
Men's Basketball
01/16
8:00 PM
at Puget Sound
Women's Swimming
01/19
6 p.m.
at Whitworth
Men's Swimming
01/19
6 p.m.
at Whitworth
Women's Swimming
01/20
1 p.m.
at Whitman
Men's Swimming
01/20
1 p.m.
at Whitman
Women's Tennis
01/20
1:00 PM
Eastern Washington
Women's Basketball
01/20
4:00 PM
Pacific
Men's Basketball
01/20
6:00 PM
Pacific
Women's Basketball
01/26
6:00 PM
at Whitworth
Men's Basketball
01/26
8:00 PM
at Whitworth
Women's Swimming
01/27
1 p.m.
at Puget Sound
Men's Swimming
01/27
1 p.m.
at Puget Sound
Women's Basketball
01/27
4:00 PM
at Whitman
Men's Basketball
01/27
6:00 PM
at Whitman
Women's Basketball
02/02
6:00 PM
George Fox
Men's Basketball
02/02
8:00 PM
George Fox
Women's Basketball
02/03
4:00 PM
Linfield
Men's Basketball
02/03
6:00 PM
Linfield
Women's Swimming
02/09
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/09
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
02/09
4:00 PM
British Columbia
Women's Basketball
02/09
6:00 PM
at Lewis & Clark
Men's Basketball
02/09
8:00 PM
at Lewis & Clark
Women's Swimming
02/10
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/10
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
02/10
TBA
Puget Sound
Women's Basketball
02/10
4:00 PM
at Willamette
Men's Basketball
02/10
6:00 PM
at Willamette
Women's Swimming
02/11
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/11
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Basketball
02/13
6:00 PM
Puget Sound
Men's Basketball
02/13
8:00 PM
Puget Sound
Women's Basketball
02/16
6:00 PM
at Pacific
Men's Basketball
02/16
8:00 PM
at Pacific
Women's Swimming
02/17
TBA
at Puget Sound Finale
Men's Swimming
02/17
TBA
at Puget Sound Finale
Men's Tennis
02/17
1:00 PM
vs. Southern Utah
@ Seattle, Wash. (Sandpoint)
Men's Tennis
02/18
12:00 PM
at Seattle
Men's Swimming
02/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
02/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Basketball
02/22
TBA
at NWC Tournament Semifinals
Women's Basketball
02/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Swimming
02/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
02/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Basketball
02/24
TBA
at NWC Tournament Championship
Women's Basketball
02/24
TBA
at Northwest Conference Tournament Finals
Women's Tennis
02/24
1:00 PM
at Pacific
Women's Tennis
02/25
TBA
at Willamette
03/03
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
03/03
TBA
at George Fox
Men's Tennis
03/03
1:00 PM
George Fox
03/04
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
03/04
TBA
at Lewis & Clark
Men's Tennis
03/04
10:30 AM
Lewis & Clark
Men's Tennis
03/10
TBA
at Linfield
Women's Tennis
03/10
1:00 PM
Pacific
Men's Tennis
03/11
10:15 AM
at Willamette
Women's Tennis
03/11
10:30 AM
Willamette
Men's Tennis
03/12
10:15 AM
at Bellevue
Women's Tennis
03/17
1:00 PM
Whitworth
Men's Tennis
03/18
3:30 PM
Bellevue
Men's Tennis
03/20
TBA
Puget Sound
Women's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Tennis
03/22
TBA
at Pacific
Women's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
TBA
at Whitman Invitational
Women's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Tennis
03/24
1:00 PM
Linfield
Men's Tennis
03/24
2:00 PM
at Biola
03/25
TBA
at Whitman Invitational
Men's Tennis
03/25
2:00 PM
at Caltech
Women's Tennis
03/26
1:00 PM
at Chapman
Women's Tennis
03/27
4:00 PM
at Occidental
Women's Tennis
03/28
11:00 AM
at Caltech
Men's Tennis
03/29
5:00 PM
at Occidental
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Tennis
04/07
TBA
at Whitman
Men's Tennis
04/07
1:00 PM
Whitman
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Tennis
04/08
11:00 AM
at Whitworth
PP

Licensed to King County Aquatics Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/10/2017 08:27 PM
                        2017 NWC Swimming Championships                        
                    Weyerhaeuser King County Aquatic Center                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:36.20   2/12/2016 Pacific Lutheran University, PLU           
                         A Weeks, S Sullenberger, K Sullenberger, M Dean   
        Meet: ! 1:36.20   2/12/2016 Pacific Lutheran University, PLU           
                         A Weeks, S Sullenberger, K Sullenberger, M Dean   
                1:35.01  SEL LY selected time
                1:35.70  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitman College                             1:39.04    1:35.93#        40  
     r:+0.68  24.52    24.35    24.09    22.97                                    
  2 Linfield College                            1:40.03    1:37.80         34  
     r:+0.68  24.85    24.92    23.98    24.05                                    
  3 University of Puget Sound                   1:40.86    1:38.26         32  
     r:+0.65  24.86    24.55    24.32    24.53                                    
  4 Pacific Lutheran University                 1:40.42    1:38.56         30  
     r:+0.70  25.32    24.52    24.62    24.10                                    
  5 Whitworth University Swim Team              1:42.71    1:40.18         28  
     r:+0.76  24.97    25.11    25.26    24.84                                    
  6 Pacific University                          1:44.18    1:40.90         26  
     r:+0.67  25.67    24.60    25.69    24.94                                    
  7 Willamette University Swimming              1:44.16    1:42.42         24  
     r:+0.76  25.96    26.74    25.13    24.59                                    
  8 Lewis & Clark College                       1:42.45    1:42.98         22  
     r:+0.65  25.80    24.54    26.38    26.26                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Conf: # 1:22.44   2/13/2015 Whitman College, Whitman                   
                         L McGiverin-Odeide, C Sun, S Starr, K Mering      
        Meet: ! 1:22.44   2/13/2015 Whitman College, Whitman                   
                         L McGiverin-Odeide, C Sun, S Starr, K Mering      
                1:22.17  SEL LY selected time
                1:22.88  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University Swim Team              1:27.43    1:23.76         40  
     r:+0.56  20.91    21.27    21.10    20.48                                    
  2 Whitman College                             1:26.65    1:23.96         34  
     r:+0.50  21.54    21.06    20.99    20.37                                    
  3 Linfield College                            1:26.92    1:24.02         32  
     r:+0.65  20.95    20.84    20.98    21.25                                    
  4 Pacific Lutheran University                 1:27.73    1:24.59         30  
     r:+0.58  21.56    21.07    20.80    21.16                                    
  5 Pacific University                          1:30.74    1:27.63         28  
     r:+0.61  21.73    21.89    22.03    21.98                                    
  6 Lewis & Clark College                       1:31.14    1:28.74         26  
     r:+0.71  22.69    22.25    22.47    21.33                                    
  7 Willamette University Swimming              1:31.34    1:30.44         24  
     r:+0.67  23.05    22.26    23.21    21.92                                    
 -- University of Puget Sound                   1:28.26         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     r:+0.60  22.05    22.45    21.76    21.97                                    
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 4:55.97   2/12/2010 Natalie Turner, Whitworth                  
        Meet: ! 4:55.97   2/12/2010 Natalie Turner, Whitworth                  
                4:45.33  A
                4:58.79  SEL LY selected time
                5:00.79  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evette Dow          SO Linfield             5:09.44    5:02.28         20  
     r:+0.66  27.77   29.85   30.23   30.82   30.98   29.61   30.14   30.60
      31.33   30.95                                                
  2 Erica Muller        SR PLU                  5:07.28    5:06.01         17  
     r:+0.72  27.94   30.25   30.64   30.94   30.90   31.06   30.97   31.13
      31.23   30.95                                                
  3 Sarah Davidson      FR Whitman              5:10.94    5:08.62         16  
     r:+0.66  28.19   30.46   30.81   31.04   31.49   31.23   31.36   31.53
      31.27   31.24                                                
  4 Megan Thompson      JR Whitworth            5:13.88    5:11.31         15  
     r:+0.76  28.52   30.57   31.07   31.23   31.28   31.53   31.84   31.93
      31.81   31.53                                                
  5 Carmen Mena         SO UPS                  5:16.60    5:13.60         14  
     r:+0.81  28.17   31.27   31.51   31.64   31.78   31.53   31.75   32.51
      32.14   31.30                                                
  6 Abbey Felley        FR Whitman              5:15.20    5:15.29         13  
     r:+0.78  28.29   31.07   31.64   31.74   31.95   31.91   32.29   32.45
      32.42   31.53                                                
  7 Taylor Bingea       SO PLU                  5:16.45    5:18.22         12  
     r:+0.75  28.91   31.33   32.15   32.38   32.53   32.19   32.42   32.46
      32.29   31.56                                                
  8 Alexandra Maxwell-  SR Whitworth            5:17.84    5:23.89         11  
     r:+0.78  28.89   31.72   32.54   33.19   33.07   32.89   32.90   33.27
      33.19   32.23                                                
B - Final
  9 Jessica Stenberg    SR PLU                  5:19.87    5:17.90          9  
     r:+0.65  28.51   31.55   32.10   32.00   32.36   32.35   32.50   32.43
      32.21   31.89                                                
 10 Zoey Watts          SR Whitman              5:24.79    5:19.83          7  
     r:+0.83  28.99   31.67   32.18   32.24   32.50   32.46   32.55   32.55
      32.51   32.18                                                
 11 Elizabeth Fryer     FR Linfield             5:19.74    5:21.92          6  
     r:+0.78  29.33   31.56   32.20   32.49   32.51   32.83   33.02   33.21
      33.06   31.71                                                
 12 Maddie Kriz         FR UPS                  5:26.42    5:23.08          5  
     r:+0.64  28.62   32.39   32.83   32.95   33.23   33.05   32.76   32.68
      32.82   31.75                                                
 13 Erin Nelson         JR Linfield             5:22.84    5:23.87          4  
     r:+0.70  29.17   31.96   32.44   33.24   33.42   33.52   33.38   33.95
      32.77   30.02                                                
 14 Marissa Gibson      FR Whitworth            5:23.22    5:25.31          3  
     r:+0.77  29.43   32.82   32.85   33.44   33.52   33.86   33.12   32.61
      32.90   30.76                                                
 15 Maddy Gyongyosi     JR Whitman              5:24.36    5:25.39          2  
     r:+0.73  28.66   32.22   32.82   32.96   33.02   33.59   33.06   33.46
      33.34   32.26                                                
 16 Alyssa White        SO Whitworth            5:29.53    5:35.85          1  
     r:+0.72  29.87   32.86   33.56   33.74   34.25   34.39   34.33   34.98
      34.64   33.23                                                
Preliminaries
 17 Katie Davidson      JR Whitman              5:29.57                   
      r:0.69  29.50   32.78   33.24   33.50   33.53   32.74   33.28   33.93
      34.58   32.49                                                
 18 Kate Harvey         JR WU                   5:30.08                   
      r:0.74  29.02   32.23   32.31   33.07   33.10   33.76   34.26   34.35
      34.56   33.42                                                
 19 Anna Burdine        SO WU                   5:30.78                   
      r:0.83  29.49   32.41   33.53   33.42   33.54   33.60   33.72   33.98
      33.97   33.12                                                
 20 Emily Skaggs        FR L&C                  5:31.66                   
      r:0.77  29.43   32.80   33.19   33.55   33.71   33.71   33.94   34.21
      34.11   33.01                                                
 21 Natsuha Kajii       JR L&C                  5:32.26                   
      r:0.77  28.79   31.36   32.23   33.01   33.56   34.20   34.48   34.91
      35.30   34.42                                                
 22 Anna James          SO L&C                  5:34.44                   
      r:0.73  30.27   32.72   33.35   33.97   33.95   34.53   34.48   34.69
      33.89   32.59                                                
 23 Claire St. Marie    SO Linfield             5:34.55                   
      r:0.64  30.23   31.48   32.96   33.98   33.86   34.46   34.22   34.72
      34.66   33.98                                                
 24 Ally Hembree        JR UPS                  5:34.91                   
              29.10   32.51   33.65   34.98   33.98   33.94   33.92   34.60
      34.18   34.05                                                
 25 Ashlyn Witherwax    JR WU                   5:35.11                   
      r:0.74  29.36   32.45   33.38   34.08   34.52   33.97   34.75   34.88
      34.23   33.49                                                
 26 Margo Coxon         JR WU                   5:35.54                   
      r:0.69  29.76   32.71   33.68   34.06   34.68   34.69   34.00   34.22
      34.16   33.58                                                
 27 Stacie Cuadro       SR Linfield             5:48.30                   
              29.81   32.64   34.10   34.79   36.03   36.77   36.85   36.30
      36.41   34.60                                                
 28 Claire Megna        SO L&C                  5:48.72                   
      r:0.84  31.21   34.47   35.35   35.57   35.80   35.68   36.23   35.66
      35.49   33.26                                                
 29 Baergen Schultz     SO L&C                  5:49.74                   
      r:0.86  31.23   33.63   35.21   35.99   35.90   35.70   36.89   35.40
      35.38   34.41                                                
 30 Maggie Stevenson    FR Pacific              5:58.31                   
      r:0.71  30.30   34.67   35.89   36.31   36.84   36.63   37.10   37.40
      37.37   35.80                                                
 31 Michaelyn Laughlin  SR WU                   6:01.57                   
      r:0.71  32.20   36.39   37.41   36.85   37.52   36.78   36.69   36.53
      36.60   34.60                                                
 32 Natalie Viescas     SR WU                   6:28.68                   
      r:0.83  34.98   38.63   39.09   39.11   39.29   39.45   40.34   39.95
      40.07   37.77                                                
 33 Cecilia Mazhary-Cl  FR Pacific              6:33.86                   
              34.52   39.16   39.72   39.61   40.40   39.54   40.44   40.84
      40.97   38.66                                                
 -- xEmma Staton        SO UPS                  5:37.40         X         
      r:0.80  29.25   32.63   33.23   34.13   34.31   34.56   35.24   35.13
      34.71   34.21                                                
 -- xIlana Dutton       FR UPS                  5:29.20         X         
      r:0.66  29.46   31.91   32.59   33.51   33.70   33.95   33.93   33.82
      33.83   32.50                                                
 -- Gabrielle Flock     SO Whitworth                DQ                    
      r:0.77  28.99   30.65   31.80   32.36   32.42   32.70   33.03   32.89
      32.96   32.08                                                
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 4:27.47   3/20/2013 Galen P Sollom-Brotherton, Whitman         
        Meet: ! 4:30.02   2/10/2012 Galen P Sollom-Brotherton, Whitman         
                4:22.25  A
                4:31.65  SEL LY selected time
                4:34.41  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dylan Reimers       FR UPS                  4:40.14    4:34.72         20  
     r:+0.68  25.29   27.55   27.77   27.67   28.28   27.70   27.77   27.79
      27.89   27.01                                                
  2 Cole Weinstein      SR Whitman              4:37.24    4:35.44         17  
     r:+0.71  25.04   27.09   27.46   27.71   27.92   28.06   28.49   28.38
      28.23   27.06                                                
  3 August Bergh        SO L&C                  4:40.37    4:39.56         16  
     r:+0.69  25.26   28.03   28.22   28.77   28.65   28.86   28.71   28.22
      27.79   27.05                                                
  4 Keenan Robinson     FR Whitworth            4:44.14    4:40.93         15  
     r:+0.63  24.85   27.53   27.85   28.45   28.83   28.78   29.11   29.29
      29.24   27.00                                                
  5 Jacob Brook         SO Whitworth            4:43.26    4:42.27         14  
     r:+0.74  25.06   28.36   27.91   28.48   29.24   28.16   28.40   29.89
      29.44   27.33                                                
  6 Nick Mitchell       JR UPS                  4:41.65    4:42.33         13  
     r:+0.72  25.02   27.61   28.20   28.56   28.82   28.92   29.02   28.70
      28.76   28.72                                                
  7 Bradley Jerome      SO PLU                  4:44.14    4:42.94         12  
     r:+0.66  24.29   26.89   27.76   28.82   29.03   29.15   29.68   29.86
      29.34   28.12                                                
  8 Hunter Cosgrove     SR PLU                  4:46.18    4:49.17         11  
     r:+0.67  25.06   27.68   28.95   29.13   29.60   29.76   29.90   30.07
      29.81   29.21                                                
B - Final
  9 Jake McCollough     JR Whitworth            4:47.89    4:45.94          9  
     r:+0.59  25.87   28.64   28.53   28.82   28.54   28.76   28.75   28.94
      29.67   29.42                                                
 10 Shelby Merrill      SR WU                   4:51.83    4:47.38          7  
     r:+0.65  25.19   28.07   28.83   29.36   29.84   29.57   29.78   29.51
      29.08   28.15                                                
 11 Jaycob Davies       SO UPS                  4:48.18    4:49.33          6  
     r:+0.71  25.41   27.70   28.46   28.81   29.28   29.62   29.88   30.26
      30.26   29.65                                                
 12 Ray Miller          JR Pacific              4:49.35    4:49.56          5  
     r:+0.64  25.83   28.59   29.37   29.59   29.52   29.58   30.04   29.67
      29.15   28.22                                                
 13 Joshua Luffred      JR Linfield             4:50.37    4:50.01          4  
     r:+0.72  25.98   29.08   29.25   29.49   29.96   29.73   30.00   29.60
      29.25   27.67                                                
 14 David Flores        SO Linfield             4:50.91    4:50.61          3  
     r:+0.70  25.96   28.40   29.05   29.49   29.74   30.05   29.97   30.16
      29.72   28.07                                                
 15 Evan Marquardt      FR Whitman              4:51.88    4:51.30          2  
     r:+0.66  25.66   28.73   29.34   29.53   30.02   30.59   29.83   30.01
      29.78   27.81                                                
 16 Colin Hakeman       FR WU                   4:51.17    4:51.73          1  
     r:+0.83  26.25   29.05   29.42   30.13   29.79   30.17   29.93   29.46
      29.25   28.28                                                
Preliminaries
 17 Lucas Bergeson      FR Whitman              4:54.58                   
      r:0.70  25.37   28.17   28.62   28.74   29.57   30.93   30.41   31.21
      31.44   30.12                                                
 18 Charles Morse       SR Pacific              4:56.67                   
      r:0.68  25.98   28.51   29.29   29.77   29.99   30.54   30.65   31.30
      30.83   29.81                                                
 19 Reuben White        JR WU                   4:57.24                   
      r:0.55  24.73   27.68   28.49   29.07   29.79   31.08   31.89   31.92
      31.59   31.00                                                
 20 Anthony Limon       JR Whitworth            4:57.80                   
      r:0.64  26.07   28.21   29.10   29.94   30.42   30.48   30.74   31.04
      31.15   30.65                                                
 21 Ethan Clardy        FR Whitworth            4:58.52                   
              26.55   28.98   30.37   30.39   30.75   30.47   30.61   30.72
      30.43   29.25                                                
 22 David Brody         JR Linfield             4:59.24                   
      r:0.71  27.89   30.15   30.26   30.41   30.47   30.23   30.55   30.19
      30.09   29.00                                                
 23 Jackson Curtis      SO PLU                  4:59.81                   
      r:0.74  26.03   28.06   29.11   29.79   30.05   30.73   30.70   31.64
      32.36   31.34                                                
 24 Josh Bumgarner      SR WU                   5:01.22                   
      r:0.66  26.43   29.44   30.27   30.86   30.62   30.85   30.97   30.81
      31.35   29.62                                                
 25 Alex Izbiky         FR Whitman              5:01.82                   
      r:0.75  26.38   29.18   30.08   30.70   30.75   31.10   31.23   31.02
      31.27   30.11                                                
 26 Jon Torres          JR L&C                  5:05.90                   
      r:0.72  27.21   29.67   29.84   30.44   30.82   31.70   31.70   31.90
      32.01   30.61                                                
 27 Matt Bress          FR L&C                  5:07.58                   
      r:0.83  26.75   29.38   30.59   31.37   31.89   31.52   31.49   31.93
      31.84   30.82                                                
 28 Alex Hougan         FR WU                   5:08.08                   
      r:0.71  26.95   30.24   31.21   31.90   31.67   32.42   31.86   32.02
      31.60   28.21                                                
 29 Michael Hernandez-  JR Pacific              5:08.19                   
      r:0.66  27.40   30.12   30.88   31.27   31.23   31.53   31.55   31.59
      31.42   31.20                                                
 30 Justin Huynh        SR UPS                  5:12.51                   
      r:0.67  27.17   30.00   30.94   31.96   31.60   32.10   32.12   32.36
      32.47   31.79                                                
 31 Ben Virgin          FR L&C                  5:19.80                   
      r:0.81  28.65   31.08   31.54   32.56   32.74   32.42   32.46   33.23
      33.08   32.04                                                
 32 Dalton Cooper       SR Whitman              5:20.51                   
      r:0.74  27.52   30.08   31.40   31.94   32.82   32.99   33.71   34.03
      32.80   33.22                                                
 33 Keith Rasmussen     FR Linfield             5:21.92                   
      r:0.61  28.34   30.70   32.36   32.43   32.68   32.80   33.10   33.82
      33.30   32.39                                                
 34 Benjamin Reich      FR Pacific              5:47.37                   
      r:0.73  31.13   33.95   34.88   35.03   35.27   36.03   35.85   35.13
      35.12   34.98                                                
 -- xJoseph Bassich     SO Linfield                             X         
 -- xMitchell Carpente  FR PLU                  5:04.87         X         
      r:0.81  26.75   29.27   30.18   30.75   31.59   30.64   32.12   31.08
      31.20   31.29                                                
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 2:07.12   2/14/2014 Kina Ackerman, PLU                         
        Meet: ! 2:07.12   2/14/2014 Kina Ackerman, PLU                         
                2:00.51  A
                2:05.54  SEL LY selected time
                2:07.13  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaedi Fry           SO Linfield             2:10.86    2:08.35         20  
     r:+0.74  27.96   32.52   37.77   30.10                                
  2 Kelli Callahan      FR UPS                  2:10.38    2:09.88         17  
     r:+0.60  27.84   32.47   38.09   31.48                                
  3 Cassie Tallman      JR WU                   2:10.72    2:10.25         16  
     r:+0.77  28.35   33.71   37.13   31.06                                
  4 Shanley Miller      SR Whitman              2:11.89    2:10.93         15  
     r:+0.76  28.84   33.10   37.89   31.10                                
  5 Therese Ackman      SR PLU                  2:12.33    2:11.00         14  
     r:+0.73  27.12   33.24   40.08   30.56                                
  6 Katie Kulp          JR L&C                  2:10.91    2:11.06         13  
     r:+0.73  28.66   33.47   38.20   30.73                                
  7 Victoria Nguyenle   FR PLU                  2:12.35    2:11.61         12  
     r:+0.68  28.00   33.75   37.41   32.45                                
  8 Jane Holmes         JR Whitworth            2:12.00    2:14.28         11  
     r:+0.72  29.07   33.46   38.87   32.88                                
B - Final
  9 Alissa Frazier      FR Pacific              2:14.13    2:10.18          9  
     r:+0.65  27.67   34.08   37.80   30.63                                
 10 Tara Stahlecker     JR Whitman              2:13.21    2:10.46          7  
     r:+0.73  27.83   32.15   40.39   30.09                                
 11 Rachel Webster      SR Pacific              2:14.43    2:12.59          6  
     r:+0.72  29.40   34.56   38.00   30.63                                
 12 Kylie Webb          SO PLU                  2:14.65    2:12.87          5  
     r:+0.70  28.26   33.79   39.11   31.71                                
 13 Savannah Delzer     FR Whitworth            2:13.70    2:12.99          4  
     r:+0.66  28.19   34.58   37.89   32.33                                
 14 Emma Boles          FR Whitworth            2:14.04    2:13.64          3  
     r:+0.71  29.24   33.76   38.54   32.10                                
 15 Niki Kates          FR WU                   2:15.30    2:15.21          2  
     r:+0.66  29.45   32.33   41.24   32.19                                
 16 Ingrid Straume      SO PLU                  2:15.59    2:15.39          1  
     r:+0.72  29.36   35.14   38.71   32.18                                
Preliminaries
 17 Luna Kim            SO PLU                  2:15.81                   
      r:0.66  28.33   32.08   40.81   34.59                                
 18 Olivia Cox          FR Whitworth            2:16.91                   
      r:0.73  29.30   33.82   40.75   33.04                                
 19 Claire Greene       FR L&C                  2:17.34                   
      r:0.51  29.68   34.31   40.99   32.36                                
 20 Whitney Mundle      FR PLU                  2:17.61                   
      r:0.66  30.38   35.69   39.32   32.22                                
 21 Kayla Knock         JR Pacific              2:18.21                   
      r:0.87  28.16   34.27   39.23   36.55                                
 22 Lucia Brammer       SO L&C                  2:18.67                   
      r:0.69  29.81   35.39   40.31   33.16                                
 23 Lauren McWilliams   FR Pacific              2:18.87                   
      r:0.74  29.57   35.61   41.13   32.56                                
 24 Sarah Ameny         SR PLU                  2:19.81                   
      r:0.79  28.00   34.32   44.54   32.95                                
 25 Maya Okamura        SO Pacific              2:20.01                   
      r:0.55  30.60   36.48   40.88   32.05                                
 26 Anna DePaepe        SO L&C                  2:20.02                   
      r:0.67  29.34   35.99   41.87   32.82                                
 27 Alexis Murphy       FR Linfield             2:20.31                   
      r:0.71  29.14   35.10   41.74   34.33                                
 28 Becca Hoffman       FR Whitman              2:20.97                   
      r:0.67  29.66   38.43   38.88   34.00                                
 29 Kaarina Nyman       FR UPS                  2:21.54                   
      r:0.78  29.20   36.15   42.51   33.68                                
 30 Allison Hoops       SO UPS                  2:22.90                   
      r:0.73  28.15   34.58   46.06   34.11                                
 31 Megan Washburn      FR Whitworth            2:22.97                   
      r:0.71  30.08   35.04   43.54   34.31                                
 32 Jamie Dunn          JR Linfield             2:31.09                   
      r:0.82  32.31   37.76   45.65   35.37                                
 33 Belle Reyes         SO Linfield             2:35.86                   
      r:0.70  33.01   36.64   47.54   38.67                                
 34 Courtlyn Knowlton   JR Whitworth            2:41.76                   
      r:0.78  32.36   39.62   52.17   37.61                                
 -- xMalia Riggs        SO Linfield             2:28.28         X         
      r:0.75  30.93   37.33   44.43   35.59                                
 -- xArriya Hagen       SR PLU                                  X         
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
        Conf: # 1:49.21   2/12/2016 Wesley Walton, Whitworth                   
        Meet: ! 1:49.21   2/12/2016 Wesley Walton, Whitworth                   
                1:46.55  A
                1:51.30  SEL LY selected time
                1:52.13  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Noah Cutting        FR Linfield             1:55.61    1:52.74         20  
     r:+0.65  23.84   27.79   34.34   26.77                                
  2 Paul Jett           JR PLU                  1:55.14    1:54.24         17  
     r:+0.58  23.87   30.23   33.44   26.70                                
  3 Sean Terada         SR Whitman              1:54.65    1:55.05         16  
     r:+0.66  24.40   30.26   33.68   26.71                                
  4 Patrick Wilber      JR Whitworth            1:55.85    1:55.87         15  
     r:+0.64  24.33   28.73   35.58   27.23                                
  5 Jonah Rodewald      SO Whitman              1:54.94    1:56.01         14  
     r:+0.60  24.61   29.27   34.00   28.13                                
  6 Mark Yuvienco       JR WU                   1:57.14    1:56.29         13  
     r:+0.65  24.77   29.34   34.74   27.44                                
  7 Byron Rossmiller    FR Whitworth            1:57.24    1:56.90         12  
     r:+0.73  25.02   28.91   35.19   27.78                                
  8 Fisher Munro        FR Whitman              1:56.81    1:57.03         11  
     r:+0.74  24.51   29.09   35.74   27.69                                
B - Final
  9 Derek Ludwig        FR WU                   1:59.12    1:56.87          9  
     r:+0.60  24.52   29.35   35.11   27.89                                
 10 Caleb Van Boven     SO UPS                  2:00.56    1:58.89          7  
     r:+0.59  25.71   30.49   34.68   28.01                                
 11 Keith Nussbaum      JR Whitman              1:59.82    1:58.93          6  
     r:+0.70  25.62   31.48   33.13   28.70                                
 12 Alika Masei         SR WU                   2:00.72    1:58.96          5  
     r:+0.73  25.37   29.42   33.87   30.30                                
 13 Noah Schlenk        JR Whitman              1:59.78    1:59.17          4  
     r:+0.65  25.53   32.47   34.17   27.00                                
 14 Matt Wehr           SR PLU                  1:59.48    1:59.24          3  
     r:+0.62  24.89   30.72   35.14   28.49                                
 15 Juan Vidal          SR Linfield             2:00.56    1:59.53          2  
     r:+0.66  25.69   31.43   35.42   26.99                                
 16 Ben Hedman          FR WU                   1:59.64    2:01.74          1  
     r:+0.78  25.95   31.05   34.95   29.79                                
Preliminaries
 17 Ian Conery          SO UPS                  2:00.93                   
      r:0.69  25.37   32.49   33.69   29.38                                
 18 Matt Jackson        FR L&C                  2:01.42                   
      r:0.58  24.84   32.03   34.76   29.79                                
 19 Jacob Butler        FR Whitworth            2:01.73                   
      r:0.82  25.09   31.35   36.61   28.68                                
 20 Hayden Cooksy       JR Linfield             2:01.85                   
      r:0.66  24.58   31.70   36.20   29.37                                
 21 Blake James         SO Whitworth            2:03.53                   
      r:0.74  25.74   32.76   34.88   30.15                                
 22 Michael Sakai       JR Pacific              2:03.82                   
      r:0.65  26.09   30.91   36.84   29.98                                
 23 Tyler Melsheimer    FR Whitworth            2:03.96                   
      r:0.64  25.79   31.24   36.89   30.04                                
 24 Mykah Fujiwara      SO WU                   2:04.34                   
      r:0.65  26.83   32.16   35.73   29.62                                
 25 Patrick Wigger      SO UPS                  2:05.06                   
      r:0.78  25.44   32.84   35.19   31.59                                
 26 Kevin Fox           JR L&C                  2:05.35                   
      r:0.65  26.01   32.60   35.66   31.08                                
 27 Evan Lebakken       FR UPS                  2:08.04                   
      r:0.74  26.39   31.36   38.80   31.49                                
 28 Tristan Todd        FR Whitworth            2:08.96                   
      r:0.69  25.88   32.01   39.25   31.82                                
 29 Owen Davis          SO WU                   2:13.73                   
      r:0.75  28.23   33.44   39.59   32.47                                
 30 Ryan Clark          FR Linfield             2:16.25                   
      r:0.65  28.22   32.34   43.33   32.36                                
 31 Jon Williams        SR Linfield             2:28.95                   
      r:0.81  31.83   39.15   41.89   36.08                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 23.58   2/10/2012 Katherine M Porter, Pacific                  
        Meet: ! 23.58   2/10/2012 Katherine M Porter, Pacific                  
                22.81  A
                23.65  SEL LY selected time
                23.85  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tai Hallstein       SR Whitman                23.31      23.51#SEL     20  
          r:+0.66                                                          
  2 Kassie Kometani     SO L&C                    24.29      24.25         17  
          r:+0.73                                                          
  3 Josie Furbershaw    SR Whitman                24.33      24.45         16  
          r:+0.69                                                          
  4 Danielle Booth      FR PLU                    24.56      24.48         14.5
          r:+0.68                                                          
  4 Tahni Kakazu        SO Linfield               24.27      24.48         14.5
          r:+0.65                                                          
  6 Eleanor Gerrior     SO L&C                    24.48      24.51         13  
          r:+0.66                                                          
  7 Kayla Dimicco       JR UPS                    24.66      24.69         12  
          r:+0.72                                                          
  8 Lauren Kearney      FR PLU                    24.69      25.26         11  
          r:+0.70                                                          
B - Final
  9 Rita Cohen          SR Linfield               24.77      24.74          9  
          r:+0.66                                                          
 10 Nina Dipboye        SR Whitman                24.93      24.80          7  
          r:+0.68                                                          
 11 Gaby Thomas         SO Whitman                24.80      24.81          6  
          r:+0.78                                                          
 12 Anne Shirey         SR UPS                    24.96      24.93          5  
          r:+0.70                                                          
 13 Rachel Harvill      SO WU                     24.74      24.95          4  
          r:+0.74                                                          
 14 Calista Skog        FR UPS                    24.74      24.96          3  
          r:+0.61                                                          
 15 Melisa Kegans       JR UPS                    24.77      24.98          2  
          r:+0.62                                                          
 16 Sydney Bishoff      SO PLU                    24.95      25.35          1  
          r:+0.71                                                          
Preliminaries
 17 Erin Jenkins        SO UPS                    24.98                   
           r:0.58                                                          
 18 Hannah Galbraith    FR Whitworth              25.06                   
           r:0.79                                                          
 19 Grace Lawson        JR Linfield               25.11                   
           r:0.66                                                          
 20 Paige Dempsey       JR Whitman                25.14                   
           r:0.71                                                          
 21 Darcie Booth        SR PLU                    25.19                   
           r:0.73                                                          
 22 Megan Sanders       SO UPS                    25.29                   
           r:0.69                                                          
 23 Serita Solis        FR Pacific                25.32                   
           r:0.65                                                          
 23 Melia Matthews      FR Whitman                25.32                   
           r:0.73                                                          
 25 Jessica Luong       FR Whitman                25.34                   
           r:0.71                                                          
 26 Sarah Stafford      SO PLU                    25.42                   
           r:0.65                                                          
 27 Jill Low            SO Whitman                25.47                   
           r:0.72                                                          
 28 Alex Koga           JR UPS                    25.52                   
           r:0.67                                                          
 28 Bailey Sexton       SO Whitworth              25.52                   
           r:0.64                                                          
 30 Aza Verhoeven       SO UPS                    25.57                   
           r:0.72                                                          
 31 Callie Hinson       FR Pacific                25.66                   
           r:0.70                                                          
 32 Morgan Commander    SR PLU                    25.73                   
           r:0.66                                                          
 33 Elizabeth Dressel   FR Whitworth              25.74                   
           r:0.72                                                          
 34 Marri Kutz          FR PLU                    25.82                   
           r:0.51                                                          
 35 Haley Smith         FR Linfield               25.85                   
           r:0.75                                                          
 36 Jamie Johnson       JR WU                     25.87                   
           r:0.59                                                          
 37 Kai Haven           FR UPS                    25.94                   
           r:0.64                                                          
 38 Stephanie Bultman   SR Pacific                25.96                   
           r:0.65                                                          
 39 Amanda Li           SO Whitman                26.04                   
           r:0.65                                                          
 40 Katherine Andersen  SO Linfield               26.29                   
           r:0.71                                                          
 41 Colleen Murphy      JR Pacific                26.31                   
           r:0.73                                                          
 42 Savannah Wohlstatt  SR L&C                    26.48                   
           r:0.75                                                          
 43 Alex Raphael        JR L&C                    26.62                   
           r:0.68                                                          
 44 Nandi Moore         JR WU                     26.90                   
           r:0.73                                                          
 45 Elizabeth Armitage  SR L&C                    26.94                   
           r:0.71                                                          
 46 Rachel Taylor       JR WU                     26.98                   
           r:0.65                                                          
 47 Monica Krubeck      JR Pacific                27.02                   
           r:0.69                                                          
 48 Gabby Dewson        SO WU                     27.27                   
           r:0.60                                                          
 49 Ashlyn Edmondo      JR Linfield               27.37                   
           r:0.74                                                          
 50 Mara Sleeter        SO L&C                    27.67                   
           r:0.66                                                          
 51 Charlotte Smith     SR Linfield               27.90                   
           r:0.56                                                          
 52 Meaghan Conway      JR Pacific                28.57                   
           r:0.74                                                          
 53 Katie-Lauren Dunba  SR L&C                    28.67                   
           r:0.84                                                          
 54 Mikayla Costello    FR WU                     30.24                   
           r:0.79                                                          
 -- xRachel Duke        SO UPS                    26.95         X         
           r:0.68                                                          
 -- xRoxie Trissel      SO UPS                    26.08         X         
           r:0.71                                                          
 -- xHailey Hecht       SO Linfield               27.97         X         
           r:0.78                                                          
 -- xBraelyn Swan       FR Linfield               28.37         X         
           r:0.64                                                          
 -- xRebecca Perkins    FR PLU                    26.12         X         
           r:0.71                                                          
 -- xAnna Korn          SR Linfield               28.20         X         
           r:0.72                                                          
 -- xJennica Kelm       FR PLU                    25.19         X         
           r:0.52                                                          
 -- xGaby Creaver       FR PLU                    26.50         X         
           r:0.73                                                          
 -- xKayli Brown        FR UPS                    26.13         X         
           r:0.73                                                          
 -- xKaitlin Baumann    FR Linfield               27.84         X         
           r:0.77                                                          
 -- xEmily Ness         FR PLU                    26.60         X         
           r:0.57                                                          
 -- xLindsay Smith      FR PLU                    26.66         X         
           r:0.54                                                          
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Conf: # 20.71    3/5/1998 Ben Johnson, UPS                             
        Meet: ! 20.79   2/13/2009 Dominic Rieniets, Linfield                   
                19.80  A
                20.56  SEL LY selected time
                20.70  B
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Owen Lempert        FR Whitworth              20.74      20.68#B       20  
          r:+0.54                                                          
  2 Neirton Oliveira    SO Linfield               21.04      20.69#B       17  
          r:+0.63                                                          
  3 Clark Sun           JR Whitman                20.96      20.98         16  
          r:+0.67                                                          
  4 Eben Schumann       SO Whitworth              21.25      21.07         15  
          r:+0.66                                                          
  5 Trevor Gourley      SO Linfield               21.56      21.26         14  
          r:+0.66                                                          
  6 Matthew Hanson      JR Linfield               21.74      21.45         13  
          r:+0.73                                                          
  7 Zac Oser            SR L&C                    21.50      21.47         12  
          r:+0.71                                                          
  8 Jacob Goodman       SO PLU                    21.59      21.99         11  
          r:+0.69                                                          
B - Final
  9 Jared Sears         JR Whitman                21.83      21.74          8  
          r:+0.73                                                          
  9 Logan Streit        SR Whitworth              21.88      21.74          8  
          r:+0.59                                                          
 11 Dennis Liu          JR PLU                    22.23      22.04          6  
          r:+0.67                                                          
 12 Bennon Vanhoof      SR PLU                    22.08      22.11          5  
          r:+0.68                                                          
 13 Joshua Galbraith    JR Linfield               22.09      22.12          4  
          r:+0.64                                                          
 14 George Gonzalez     SO Whitworth              22.21      22.29          2.5
          r:+0.69                                                          
 14 Evan Hamamoto       SR UPS                    21.93      22.29          2.5
          r:+0.63                                                          
 16 Colin Lempert       JR Whitworth              22.24      22.31          1  
          r:+0.70                                                          
Preliminaries
 17 Shane Walker        FR PLU                    22.27                   
           r:0.69                                                          
 18 Woodey Greer        FR Pacific                22.30                   
           r:0.57                                                          
 19 Kevin Quan          JR Pacific                22.34                   
           r:0.62                                                          
 20 Kade Wagers         FR UPS                    22.39                   
           r:0.66                                                          
 21 William Witmer      FR L&C                    22.58                   
           r:0.70                                                          
 22 Dawson Allen        FR PLU                    22.63                   
           r:0.73                                                          
 23 Dylan Clemons       FR Linfield               22.65                   
           r:0.59                                                          
 23 Jonathan Schmidt    FR UPS                    22.65                   
           r:0.72                                                          
 25 Derek Dunn          JR Pacific                22.66                   
           r:0.65                                                          
 26 Sam Raphael         FR L&C                    22.72                   
           r:0.69                                                          
 27 Aaron Zevenbergen   SO UPS                    22.90                   
           r:0.60                                                          
 27 Aukai Kea           SO Pacific                22.90                   
           r:0.57                                                          
 29 Gabe Hartnell       SO WU                     22.96                   
           r:0.57                                                          
 30 Easton Powell       FR Whitman                23.07                   
           r:0.79                                                          
 31 Sam Kawakami        SO PLU                    23.13                   
           r:0.60                                                          
 32 Sean Suver          FR UPS                    23.15                   
           r:0.71                                                          
 32 Cody Dodge          JR UPS                    23.15                   
           r:0.52                                                          
 34 Michael Zabrucky    FR L&C                    23.64                   
           r:0.68                                                          
 35 Jacob Hulti         FR WU                     23.65                   
           r:0.71                                                          
 36 Alex Lee            JR Whitman                23.84                   
           r:0.81                                                          
 37 Rowan Gannon        SO L&C                    23.85                   
           r:0.68                                                          
 38 Ryan Carr           FR UPS                    23.88                   
           r:0.65                                                          
 39 Brian Parker        SR UPS                    23.97                   
           r:0.69                                                          
 40 Damien Cannon       JR Linfield               24.38                   
           r:0.69                                                          
 41 Nick Leibman        SO WU                     24.47                   
           r:0.76                                                          
 42 Taylor Lee          SO Whitworth              24.49                   
           r:0.71                                                          
 43 Jack Bergamini      JR L&C                    24.70                   
           r:0.76                                                          
 44 Zach Simon          SR L&C                    25.03                   
           r:0.74                                                          
 45 Dylan Camel         SR L&C                    25.04                   
           r:0.73                                                          
 46 Nathan Beirne       SO L&C                    25.10                   
           r:0.66                                                          
 -- xRyan Morgan        SR Linfield               27.46         X         
           r:0.69                                                          
 -- xClay Youker        FR Linfield                             X         
 -- xJoseph Bassich     SO Linfield               24.57         X         
           r:0.74                                                          
 -- Elijah Singstad     SO PLU                      DQ                    
           r:0.59                                                          
 
Event 9  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 3:52.05   2/14/2014 Whitworth, Whitworth                       
                         J Beal, J Dressel, S Smith, A Stang               
        Meet: ! 3:52.05   2/14/2014 Whitworth, Whitworth                       
                         J Beal, J Dressel, S Smith, A Stang               
                3:49.75  SEL LY selected time
                3:51.41  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Whitman College                             4:01.78    3:52.02#        40  
     r:+0.70  26.88    56.26    30.26  1:06.19    26.56    58.58    24.44    50.99
  2 Linfield College                            4:02.25    3:56.61         34  
     r:+0.59  27.95    57.93    31.15  1:07.38    27.16    59.66    24.43    51.64
  3 Pacific Lutheran University                 4:02.88    3:57.51         32  
     r:+0.73  28.39    59.64    30.62  1:05.88    26.94    58.12    25.66    53.87
  4 University of Puget Sound                   4:03.30    3:57.72         30  
     r:+0.84  28.34    58.76    30.28  1:06.57    27.21    59.36    25.63    53.03
  5 Whitworth University Swim Team              4:07.27    3:59.08         28  
     r:+0.77  27.57    57.19    30.61  1:06.59    27.70  1:00.41    26.39    54.89
  6 Lewis & Clark College                       4:03.81    4:03.15         26  
     r:+0.63  28.36    59.01    31.78  1:08.45    27.94  1:00.14    25.93    55.55
  7 Willamette University Swimming              4:13.81    4:06.03         24  
     r:+0.62  30.56  1:02.29    31.39  1:07.08    28.69  1:00.76    26.67    55.90
  8 Pacific University                          4:10.36    4:08.50         22  
     r:+0.58  29.73  1:02.24    32.07  1:08.61    28.27  1:00.49    27.05    57.16
 
Event 10  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Conf: # 3:20.84   2/12/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, K Wicks, E Schumann, W Walton           
        Meet: ! 3:20.84   2/12/2016 Whitworth, Whitworth                       
                         P Wilber, K Wicks, E Schumann, W Walton           
                3:20.28  SEL LY selected time
                3:22.27  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Linfield College                            3:25.87    3:22.44         40  
     r:+0.80  24.70    50.45    26.04    56.59    18.58    49.09    21.87    46.31
  2 Whitman College                             3:33.55    3:25.34         34  
     r:+0.83  25.90    53.98    26.23    56.95    23.26    49.84    21.17    44.57
  3 Pacific Lutheran University                 3:33.54    3:26.73         32  
     r:+0.63  24.53    52.04    26.63    57.76    23.19    50.02    21.87    46.91
  4 University of Puget Sound                   3:36.20    3:30.77         30  
     r:+0.66  25.42    53.17    26.77    58.52    23.43    50.74    22.65    48.34
  5 Willamette University Swimming              3:43.86    3:31.35         28  
     r:+0.76  25.57    54.11    26.94    58.37    23.92    51.32    22.53    47.55
  6 Lewis & Clark College                       3:41.84    3:35.95         26  
     r:+0.85  26.69    55.28    27.62  1:00.87    24.43    52.85    22.31    46.95
  7 Pacific University                          3:46.53    3:36.46         24  
     r:+0.79  26.39    54.99    26.64    58.87    24.93    53.91    23.27    48.69
 -- Whitworth University Swim Team              3:30.99         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     r:+0.66  23.91    50.00    26.26    58.11    21.86    48.46    21.42    45.97
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 10                    
 
  1. Whitman College                     189   2. Pacific Lutheran University       158.5
  3. Linfield College                  141.5   4. University of Puget Sound           120
  5. Whitworth University Swim Team      104   6. Lewis & Clark College                91
  7. Willamette University Swimming       70   8. Pacific University                   63
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 10                     
 
  1. Whitman College                     162   2. Whitworth University Swim Team    151.5
  3. Linfield College                    149   4. Pacific Lutheran University         127
  5. Willamette University Swimming       88   6. Lewis & Clark College                80
  7. University of Puget Sound          78.5   8. Pacific University                   57