Choose Sport

All
  • All
  • M
  • W
Men's Basketball
11/21
7:00 PM
at Northwest (Wash.)
Women's Basketball
11/22
4:00 PM
Northwest Indian College
Men's Basketball
11/25
5:00 PM
vs. La Verne
@ Santa Cruz, Calif.
Women's Basketball
11/25
5:30 PM
at Central Washington (Exhibition)
Men's Basketball
11/26
1:00 PM
at UC Santa Cruz
Men's Basketball
11/28
7:00 PM
Multnomah
Women's Swimming
12/01
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/01
TBA
at Logger Open
Women's Basketball
12/01
6:00 PM
Whitman
Men's Basketball
12/01
8:00 PM
Whitman
Women's Swimming
12/02
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/02
TBA
at Logger Open
Women's Basketball
12/02
4:00 PM
Whitworth
Men's Basketball
12/02
6:00 PM
Whitworth
Women's Swimming
12/03
TBA
at Logger Open
Men's Swimming
12/03
TBA
at Logger Open
Men's Basketball
12/04
7:00 PM
at Seattle
Women's Basketball
12/08
7:00 PM
Northwest (Wash)
Women's Basketball
12/16
4:00 PM
Aurora
Men's Basketball
12/16
7:00 PM
at Portland Bible
Women's Basketball
12/17
4:00 PM
Benedictine (Ill.)
Women's Basketball
12/28
4:00 PM
at Cal Lutheran
Women's Basketball
12/29
2:00 PM
vs. La Verne
@ Thousand Oaks, Calif.
Men's Basketball
12/29
4:00 PM
vs. Carroll (Wis.)
@ South Point Arena, Las Vegas
Men's Basketball
12/30
4:00 PM
vs. Central (Iowa)
@ South Point Arena, Las Vegas
Women's Basketball
12/31
2:00 PM
at Whittier
Women's Swimming
01/05
6 p.m.
Seattle U
Men's Swimming
01/05
6 p.m.
Seattle U
Women's Basketball
01/05
6:00 PM
at Linfield
Men's Basketball
01/05
8:00 PM
at Linfield
Women's Swimming
01/06
1 p.m.
Southwestern Oregon Community College
Men's Swimming
01/06
1 p.m.
Southwestern Oregon Community College
Women's Basketball
01/06
4:00 PM
at George Fox
Men's Basketball
01/06
6:00 PM
at George Fox
Women's Basketball
01/12
6:00 PM
Willamette
Men's Basketball
01/12
8:00 PM
Willamette
Women's Basketball
01/13
4:00 PM
Lewis & Clark
Men's Basketball
01/13
6:00 PM
Lewis & Clark
Women's Basketball
01/16
6:00 PM
at Puget Sound
Men's Basketball
01/16
8:00 PM
at Puget Sound
Women's Swimming
01/19
6 p.m.
at Whitworth
Men's Swimming
01/19
6 p.m.
at Whitworth
Women's Swimming
01/20
1 p.m.
at Whitman
Men's Swimming
01/20
1 p.m.
at Whitman
Women's Tennis
01/20
1:00 PM
Eastern Washington
Women's Basketball
01/20
4:00 PM
Pacific
Men's Basketball
01/20
6:00 PM
Pacific
Women's Basketball
01/26
6:00 PM
at Whitworth
Men's Basketball
01/26
8:00 PM
at Whitworth
Women's Swimming
01/27
1 p.m.
at Puget Sound
Men's Swimming
01/27
1 p.m.
at Puget Sound
Women's Basketball
01/27
4:00 PM
at Whitman
Men's Basketball
01/27
6:00 PM
at Whitman
Women's Basketball
02/02
6:00 PM
George Fox
Men's Basketball
02/02
8:00 PM
George Fox
Women's Tennis
02/03
1:00 PM
at Willamette
Women's Basketball
02/03
4:00 PM
Linfield
Men's Basketball
02/03
6:00 PM
Linfield
Women's Tennis
02/04
1:00 PM
at Pacific
Women's Swimming
02/09
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/09
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
02/09
4:00 PM
Puget Sound
Women's Basketball
02/09
6:00 PM
at Lewis & Clark
Men's Basketball
02/09
8:00 PM
at Lewis & Clark
Women's Swimming
02/10
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/10
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
02/10
1:00 PM
British Columbia
Women's Basketball
02/10
4:00 PM
at Willamette
Men's Basketball
02/10
6:00 PM
at Willamette
Women's Swimming
02/11
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Men's Swimming
02/11
10 a.m./6 p.m.
at Northwest Conference Championships
Women's Basketball
02/13
6:00 PM
Puget Sound
Men's Basketball
02/13
8:00 PM
Puget Sound
Women's Basketball
02/16
6:00 PM
at Pacific
Men's Basketball
02/16
8:00 PM
at Pacific
Women's Swimming
02/17
TBA
at Puget Sound Finale
Men's Swimming
02/17
TBA
at Puget Sound Finale
Men's Tennis
02/17
1:00 PM
Southern Utah
Men's Tennis
02/18
12:00 PM
at Seattle
Men's Basketball
02/22
TBA
at NWC Tournament Semifinals
Women's Basketball
02/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
Men's Basketball
02/24
TBA
at NWC Tournament Championship
Women's Basketball
02/24
TBA
at Northwest Conference Tournament Finals
03/03
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
03/03
TBA
at George Fox
Men's Tennis
03/03
1:00 PM
George Fox
03/04
TBA
at UPS Invitational
Women's Tennis
03/04
TBA
at Lewis & Clark
Men's Tennis
03/04
10:30 AM
Lewis & Clark
Men's Tennis
03/10
10:00 AM
at Pacific
Women's Tennis
03/10
1:00 PM
Pacific
Men's Tennis
03/11
10:15 AM
at Willamette
Women's Tennis
03/11
10:30 AM
Willamette
Men's Tennis
03/12
10:15 AM
at Bellevue
Women's Tennis
03/17
1:00 PM
Whitworth
Men's Tennis
03/18
10:30 AM
Bellevue
Women's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/21
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/22
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/23
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
03/24
TBA
at Whitman Invitational
Women's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Men's Swimming
03/24
10 a.m./6 p.m.
at NCAA Division III Championships
Women's Tennis
03/24
1:00 PM
Linfield
Men's Tennis
03/24
1:00 PM
Puget Sound
03/25
TBA
at Whitman Invitational
Men's Tennis
03/25
11:00 AM
at Linfield
Women's Tennis
03/26
1:00 PM
at Chapman
Men's Tennis
03/27
2:00 PM
at Biola
Women's Tennis
03/27
4:00 PM
at Occidental
Women's Tennis
03/28
11:00 AM
at Caltech
Men's Tennis
03/28
2:00 PM
at Caltech
Men's Tennis
03/29
5:00 PM
at Occidental
04/07
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Tennis
04/07
TBA
at Whitman
Men's Tennis
04/07
1:00 PM
Whitman
04/08
TBA
at NWC Spring Classic
Women's Tennis
04/08
11:00 AM
at Whitworth
Women's Tennis
04/13
TBA
at Puget Sound
Women's Tennis
04/15
10:30 AM
College of Idaho
Men's Tennis
04/15
11:00 AM
at Whitworth
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Championships
Men's Tennis
04/21
TBA
at Northwest Conference Tournament
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
Women's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Championships
Men's Tennis
04/22
TBA
at Northwest Conference Tournament
PP

145 Lutes Honored for Academic Excellence by NWC

145 Lutes Honored for Academic Excellence by NWC

Contact: Mark Albanese, Director of Sports Communication

Complete NWC Scholar-Athlete First Team

Complete NWC Scholar-Athlete Award Winners

TACOMA, Wash. - Pacific Lutheran University student-athletes Joey Domek and Sydney Otey were honored as Northwest Conference First Team Scholar-Athlete selections on Tuesday with 145 total PLU student-athletes honored as NWC Scholar Athletes for excellence in the classroom during the 2016-2017 academic year.

Domek and Otey were among 18 student-athletes from around the league to secure First Team accolades while 145 Lute student-athletes claimed NWC Scholar-Athlete status after maintaining at least a 3.50 grade point average in addition to logging a complete season of participation with a varsity sport in 2016-2017. This year's total is an increase of 24 Lute student-athletes from a season ago.

A defensive back on the football team, Domek secures First Team accolades after winning the George Fisher Scholar-Athlete Award at the PLU Awards Banquet in May. A four-year member of the football squad and a three-year letterwinner, Domek appeared in 17 games for the Lutes in his career. He graduated with a 3.98 grade point average with a degree in kinesiology and was a member of the Kinesiologists of the Future Club, the Student-Athlete Advisory Committee, Phi Kappa Phi, Chi Alpha Sigma, and the National Football Foundation's Hampshire Honor Society. Domek additionally was active in the local community, participating in the Lister Elementary School Mentoring Program.

A member of the two-time NWC Champion women's rowing team, Otey joins Domek as a First Team NWC Scholar-Athlete selection. The Billings, Montana native was a four-year letterwinner with the Lutes, earning First Team All-NWC honors this spring while earning the NCAA's Elite 90 Award for the second year in a row. Otey was a member of the varsity eight boat that won the Lamberth Cup and the NWC title in each of the last two seasons while making two trips to the NCAA Division III Championships. Otey earned CoSIDA Academic All-American honors and was a CRCA Scholar Athlete Award Winner in addition to being a Fulbright Scholar and an NCAA Postgraduate Scholarship recipient. The Sociology and Spanish major additionally served as a Spanish and writing mentor at local middle schools.

Of PLU's 145 honorees, 17 hailed from the NWC Champion women's rowing team and 17 more from the women's swimming team while women's track & field boasted 16 honorees. Men's cross Country, football, women's soccer, softball, and men's track & field all had double-digit honorees.

A complete list of Pacific Lutheran honorees can be found below with All-NWC athletes denoted with asterisks.

Baseball (4)
Cameron Clem, Connor Cantu, Jacob Gleichman*, Brett Johnson

Men's Basketball (2)
Kasey Johnson, Brandon Lester*

Women's Basketball (7)
Mackenzie Cooper, Anna Hurd, Lacey Nicholson, Kylie Rademacher, Danica Roady, Hayley Sonneson, Kristin Sturdivan

Men's Cross Country (10)
Myles Barrow, Egan Dunning, Bo Frohock, Griffin Kees, Porter Kreier, Charlie Mogan, Logan Oelkers, Kyle Rapacz, Jason Rowland, Eldon Sorensen

Women's Cross Country (7)
Aidan Liddiard, Sara Newman, Paige Runco, Maddie Smith, Mekenzie Voellger, Emily Webb, Shailee Woodard

Football (12)
Matt Anthony, Logan Black, Shea Carroll, Cole Chandler, Brady Daly, Joey Domek, Lucas Hatton*, Doug James, Walker LaVoy, Beau Lockmer, Parker Smith, Vincent Vasquez

Men's Golf (2)
Mitchell Dover, Kyle Drugge*

Women's Golf (4)
Anela Barber, Desirae Haselwood, Anna Jessen, Abby Lyon

Women's Rowing (17)
Kenzie Davidson, Kylee Dickinson, Desiree Domini, Claire Alberg, Molly Ivey, Nicole Jones, Vivyanne Le, Camille Lemke, Sienna Mathes, Emily Odegard, Krista Osborne, Sydney Otey*, Hannah Peterson*, Madison Sanders, Sarah Stafford, Ashley Stiles, Siobhan Warmer

Men's Soccer (6)
Clint Absher, Ben Blakely, Tyler Erickson, Tanner Premo, Jake Rose, Hayden Simon

Women's Soccer (13)
Ellis Akana, Sarah Burns, Liz Griffith*, Kelsey Hathaway, Brianna Hunting, Darby Judd, Bianca Lindberg, Danielle Lisk, Ashley Mindnich, Takara Mitsui*, Kate Peterson, Amber Richards, Rachel Ross

Softball (12)
Annalise Campbell, Kat Enyeart, Amy King, Gracen Malich, Marissa Miller, Anna Overland*, Bailey Plumb, Elli Rassbach*, Delaney Salter, Nichole Schroeder*, Samantha Simundson, Sydney Taggart

Men's Swimming (4)
Chris Anderson, Bryson Baligad*, Cody Hartman*, Shane Walker

Women's Swimming (17)
Reese Ackman*, Sarah Ameny*, Taylor Bingea*, Morgan Commander*, Gabriella Creaver, Lauren Kearney*, Jennica Kelm, Luna Kim*, Marri Kutz, Erica Muller*, Whitney Mundle*, Emily Ness, Lindsay Smith, Carli Snyder, Sarah Stafford, Jessica Stenberg*, Kylie Webb*

Men's Tennis (5)
Ryan Adams*, Niko Convento, Justin DeMattos, James Okubo, Keith Petitt

Women's Tennis (8)
Megan Beyers, Emily Bower, Caroline Dreher*, Rebekah Dumestre, Karli Floyd, Kristi Floyd, Lauren Kearney, Kylie Rademacher

Men's Track & Field (11)
Myles Barrow, Brady Daly, Lucas Hatton*, Griffin Kees, Porter Kreier, Christopher McGraw, Charlie Mogen, Kyle Rapacz*, Jason Rowland, Isaiah Scheel, Eldon Sorensen

Women's Track & Field (16)
Emily Burk, Andraya Conger, Neely Harding, Jordan Jasorka, Carlie Kilcup, Aidan Liddiard, Sara Newman, Emily Ramey, Paige Runco, Maddie Smith, Charene Stovall, Katie Thorsen, Mekenzie Voellger, Maggie Watson, Emily Webb, Shailee Woodard

Volleyball (9)
Gabrielle Alley, Chloe Epker*, Megan Finley, Angelica Hulett, Julia Hutchison, Jordan Sherfey, Sydney Spray, McKenna Ventura, Isabella Zubrod